Өлең, жыр, ақындар

«Оғызнама» жырында қандай тарихи мәліметтер берілді

 Алматы облысы, Алакөл ауданы, Көлбай ауылы
«Көлбай орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар»
коммуналды мемлекеттік мекемесі
Тарих пәнінің мұғалімі Тулепбергенов Нурлан Камбарович

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1а                                          Көлбай орта мектебі

«Оғызнама»  жырында қандай тарихи мәліметтер беріледі       Тулепбергенов Н.Қ

Күні:

7 сынып                                        Қатысқандар:             Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Оғызнама» жырында қандай тарихи мәліметтер берілді

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

6.3.1.2  VI-IX ғғ мемлекеттерді білу және картаны қолданып, саяси процестерді қалай болғанын түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

VI-IX ғғ мемлекеттерді білу және картаны қолданып, саяси процестерді қалай болған анықтайды.(А)

Оқушылардың басым бөлігі:

 «Оғызнама» жырында қандай тарихи мәліметтер берілді анықтай алады.(В)

Кейбірі: «Оғызнама»  жырында қандай тарихи мәліметтер берілді  өз пайымен тұжырымдайды .(C)

Бағалау критерийі                               

  1. «Оғызнама» жырында қандай тарихи  мәліметтер берілгенін білу.

Тілдік мақсаттар

Оқылым дағдысы: 1.Тарихи сөздер арқыл сол кезеңіне тірек сызба құрастыр

Негізгі сөздер мен тіркестер: Оғыз жыры, жабғу, құл-еркін,  қағандар, шежірелер, тайпалар

2.   Жазлымы дағдысына пайдалану тіл тұжырымдамасы

«Оғыз» жырында қандай мәліметтер берледі?

Оғыз сөзінің пайда болуы туралы пікір мен көзқарас туралы мәлімет.

Жазылм дағдысына ұсыныстар:

«Оғыз» жырында қандай саяси оқиғалар суреттеледі соны жазу

Құндылықтарға баулу

Оғызнама –түркі халықтарының ежелгі баға жетпес шежіресі екенін білу және құрметпен қару.  Еліміздің тарихи-мәдени ескерткіштері  екенін ұғындыру.

Пәнаралық байланыс

География, Қазақ әдебиеті

Алдынғы білім

Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы деп атайды

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың  жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың  басы

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй жұмысын тексеру:

7 минут

 

Оқушылардың назарын сабаққка аудару.

«Сәттік шеңбері»

Өтетін сабақтың ортақ  мақсаттарын  анықтау

Оқушыларды топқа бөлу:

  1. Күлтегін 
  2.  Білге
  3. Тоныкөк
  4. Әл-Идриси

«Атлах шайқасы» түркі халықтарына  өміріне қандай әсері барын ашатын  суреттер топтамасын көрсетіп, оқушылардын ой-пікірін тыңдау

АКТ пайдаланып  «Топтастыру» әдісі пайдалану

Даталар,тұлғалар, оқиғалар талқылау

АКТ

Ақ бет, маркер

Парақшалар үлестіру

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

  15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау: Бағалу парақшасы

Ортағасырлық Оғыз мемлекетіне  саяхат жасаймыз:

Оқушыларды  «Оғызнама» жырынан үзінділері келтіру арқылы қызықтыру.

Садақ тартып, оқ атым,

Дұшпандарымды жылаттым

Достарымды күлдірдім

Көк Тәңірі алдындағы парызымды өтедім

Ел-жұртымды сендерге табыс етем

«Топтық пікірталас» әдісі

1. «Оғызнама» жырынан қырықтан астам жырларының ортақ идеясы неде?

2. Оғыздар тайпалық құрамы қанша болған?

3. Оғыздар қай ханның кезінде күшейді?

4. Оғыздын қай тайпалармен  дақ құрған?

Бағалау: Бағалау парақшасы «Оғыз» жыры

Карта

Топқа беру:

Зерттеу сұрақтары:

1. Оғыздар  қай мемлекеттермен соғысты?

2. Қай аймақтарда мекендеді?

3. Картаны пайдалана отырып көрсету VI-IX ғғ Түрік тілдес мемлекеттерде қандай саяси процестер жүрді .

4. Оғыз қандай мемлекетермен одақтас болды? 

Сұрақтармен карточка тарату

ДЖИГ СО стратегиясы - ұжымдық оқыту әдісі

  Мақсаты: жалпы мәселені алдымен топен сосын ұжымда талқылау.

Бағалау: «Стикерлер»  арқылы

Өткен мен кәзіргі кезді салыстыру

Қазіргі кездегі Қазақстанның  шекаралас көрші елдермен қарым-қатынасы  айтып өту.

Сәйкестендіру әдісі:

Бағалау: Бармақ әдісі

 

 

 

 

Слайдтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картамен жұмыс

Маркермен жұмыс

Сабақтың соңы

10 минут

 

Үйге тапсырма

5 минут

Болған оқиғаны жазу кітап пайдаланып 
Хронологиялық кесте құру. 
Қорытындылау,жинақтау
Дәптерге жазу
Рефлексия жаздыру

Үйге тапсырма. Оқушыларға үйге тапсырма ретінде.
Оғыздардың мемлекеттін картаға түсіру
Кері байланыс 
Маған ұнады......
Мен тілеймін......
Маған .......... қиын болды

СТО

Дәптермен жұмыс

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қаблетті оқушыға:

1. «Оғыз»жырында  қандай мәліметтер келтірледі?

2. «Оғыз»жырында саяси оқиғалар сұреттеледі, сол оқиғаны  әңгімелеу және картадан көрсету

3. Шығыс және Батыс дерекерін  пайдаланып әңгімелеңіз.

Барлық оқушыға:

1. Оғыздардың орталығы қай қала болды?

2. Оғыздар қанша тайпадан түрған шығыс деректерінде?

3. Оғыздар қай ханның кезінде күшейді?

4. Оғыздын қай тайпалармен одақ құрған?

Қалыптаструшы бағалау парағы

 

 

 

 

6.1 «Оғызнама»  жырында қандай тарихи мәліметтер  берілді білу

6.3.1.2VI-IX ғғ мемлекеттерді білу және картаны қолданып , саяси процестерді қалай болғанын  білу

 

 

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ пайдалануда кауіпсіздік техникасы ережелерінің сақтау Денсаулық сақтау технологиялары.

«Сәттік шеңбері» «Сергіту cәті»

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

  Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру.

 Сабақ туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беру.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз